Prawidłowo przeprowadzony proces restrukturyzacyjny, poprzez wdrożenie określonych procedur naprawczo-oddłużeniowych, daje realną szansę na utrzymanie i rozwój firmy.
Warunkiem powodzenia operacji jest wczesna diagnoza istoty problemu oraz szybkie podjęcie działań zaradczych przy pomocy zewnętrznych ekspertów.
Nowe regulacje restrukturyzacji zmieniły się zdecydowanie na korzyść przedsiębiorców. Umożliwiają rozwiązanie ich problemów i przetrwanie na rynku dzięki wypracowaniu odpowiedniego układu z wierzycielami. Układ może polegać na odroczeniu płatności, rozłożeniu jej na raty lub nawet zmniejszeniu. Każda firma w momencie składania wniosku o restrukturyzację znajduje się w innej kondycji finansowej i wymaga różnych czynności naprawczych z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności. Dla optymalizacji całego procesu ustawa przewiduje cztery tryby działania:
Postępowania różnią się między innymi przebiegiem procedur restrukturyzacyjnych, zasadami zarządu nad majątkiem czy stopniem ochrony przed postępowaniami egzekucyjnymi.
Główne założenia restrukturyzacji spółki to uniknięcie ogłoszenia upadłości firmy, wyciągnięcie jej z kłopotów i odbudowa. Kontynuacja działalności zamiast likwidacji jest korzystna zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i dla wierzycieli, którzy mają większą szansę na spełnienie swoich roszczeń.
Restrukturyzacja stwarza również możliwość zrealizowania podpisanych wcześniej kontraktów i zachowanie dzięki temu płynności finansowej czy spłatę długów. Procedury restrukturyzacyjne dążą do likwidacji przyczyn i objawów kryzysu oraz podniesienia wydajności i efektywności funkcjonowania firmy w przyszłości, pomagając jej w trzech podstawowych obszarach:
Do realizacji podstawowych celów restrukturyzacji niezbędny jest przede wszystkim solidny plan. To trudny, złożony proces wymagający wiedzy oraz doświadczenia wielu ekspertów z różnych dziedzin. Optymalnym rozwiązaniem będzie w tej sytuacji Business Process Outsourcing, czyli zlecenie wybranych zadań zewnętrznym usługodawcom.
Przedsiębiorstwo uprawnione jest do skorzystania z postępowania restrukturyzacyjnego, kiedy zagrożone jest niewypłacalnością lub jest już niewypłacalne. Najlepiej nie dopuścić do takiej sytuacji, podejmując odpowiednie działania na wcześniejszym etapie i przeprowadzając stosowne analizy finansów firmy.
Outsourcing usług księgowych pozwala korzystać z fachowego doradztwa osób posiadających bardzo specjalistyczną wiedzę i doświadczenie oraz szeroki wachlarz odpowiednich narzędzi. Dzięki temu pracownicy biura rachunkowego mogą wykonywać określone zadania zdecydowanie sprawniej niż księgowi zatrudnieni bezpośrednio przez organizację.
Restrukturyzacja to druga szansa dla przedsiębiorstwa, które z różnych przyczyn popadło w tarapaty finansowe. Warto ją dobrze wykorzystać, aby po raz kolejny rozwinąć skrzydła i osiągnąć sukces w biznesie. Kluczem jest szybkie i zdecydowane działanie przy wsparciu kompetentnych doradców.